Konsultacje dla rodziców


Dorastająca młodzież to ogromne wyzwanie wychowawcze emocje, które jej towarzyszą, problemy takie, jak pierwsza miłość, rozstanie, nauka, rywalizacja o stopnie. Tak duży natłok emocji oraz zmartwień, może sprawiać, że dzieci stają się rozdrażnione, wyobcowane, nie chcą rozmawiać, a często również izolują od świata.

Konsultacje dla rodziców mają pomóc w rozwiązaniu, a także znalezieniu przyczyny problemów, jakie towarzyszą dziecku. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu przyczyny oraz sposobu na jego rozwiązanie. Takie spotkanie to także szansa na wzmocnienie relacji lub przebudowanie jej w taką, która pomoże w nawiązaniu z dzieckiem lepszych relacji.

Skąd wiedzieć, że dziecko ma problemy wychowawcze?

Wszystko zależy od konkretnej osoby, jednak w momencie gdy rodzice zauważą jakieś niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka powinni zgłosić się na konsultację. Ciężko określić wszystkie zachowania, które mogą być niepokojącą oznaką, jednak z pewnością należy do nich:

  • brak apetytu, unikanie jedzenia, ale także nadmierne objadanie
  • agresja, samookaleczanie, napady złości, smutku, radości
  • różnego rodzaju bóle będące reakcją na emocje
  • niezgodne z prawem zachowania, przekraczanie norm

Konsultacje psychologiczne dla rodziców przydadzą się w momencie, gdy nie potrafią się oni komunikować z własnym dzieckiem. Takie problemy wychowawcze często dotyczą dorastającej młodzieży jednak mogą dotknąć również małych dzieci. W takiej sytuacji częstą przyczyną jest rozwód rodziców, przemoc domowa, a także choroba alkoholowa. Jednak izolacja dziecka może również budzić podejrzenia o autyzm lub zespół Aspergera.

W jaki sposób pomoże takie spotkanie?

Konsultacje odbywają się w gabinecie, a przyjazna atmosfera oraz zmiana otoczenia może pomóc pacjentom spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Prowadzona rozmowa ma na celu poznanie konkretnych zachować oraz uzyskanie porad w rozwiązaniu problemów wychowawczych.

Na spotkaniu poznajemy sposoby na zrozumienie dziecka, a także uczymy się, jak je zrozumieć i mu pomóc. Dzięki takim działaniom zmniejsza się ryzyko popełnianych przez rodziców błędów oraz zwiększa szansa na odzyskanie dobrych relacji z dzieckiem.

Kontakt


Gabinet Psychoterapii Gestalt

Psychoterapeuta Agata Petruczynik

ul. Stefana Czarnieckiego 5/3 (I piętro)
20-950 Lublin (Sławinek)

Telefon:

502 386 383

Adres e-mail:

apetruczynik@wp.pl